هاست خوب چه ویژگی هایی دارد

آشنایی کامل با ویژگی های یک هاست خوب

این سوال را امروزه بسیار می شنویم. چطور می توانم یک هاست خوب خریداری کنم؟ یک هاست خوب چه ویژگی هایی دارد؟

امروزه آنقدر شرکت های هاستینگ زیاد شده اند که هرکسی برای خودش یک شرکت هاستینگ ثبت کرده است و خدمات ضعیف ارائه می دهد.

اما در این مقاله قصد داریم بدون قصد تبلیغ هاستینگ های معروف را مورد برسی قرار دهیم. در ابتدا ویژگی های یک هاست خوب را بیان می کنیم.

ویژگی های یک هاست خوب و قوی کاشف وب

تنوع خدمات هاستینگ بسیار زیاد است. هر شرکتی می گوید که ما بهترینیم و از کیفیت بالایی برخورداریم. نظرات مشتریان را می بینیم که همه نظرات مثبت است. ولی آیا این نظرات واقعی هستند. این شرکت های نظرات منفی را پنهان می کنند و صرفاً نظرات مشتریان سازمانی بزرگشان را نشان می دهند که این جامعه آماری به هیچ وجه مناسب نیست. حتی در انجمن های گفتگو و سایت های معروف نیز نمی توان به نتیجه مناسب رسید. چون در انجمن های گفتگو رقبا همدیگر را می کوبند و در سایت های معروف صرفاً جنبه تبلیغاتی را در نظر می گیرند.

ما در این مقاله می خواهیم کاملاً خالصانه و به دور از دروغ و کلاهبرداری هاستینگ های معروف کشور را برسی کنیم.

مراحل خرید یک هاست خوب

1.نیاز ها و خواسته های خودتان را از هاست بنویسید

بدون شناخت نیاز های سایت و خواسته هایتان مطمئناً نمی توانید یک هاست خوب خریداری کنید. همین الان کاغذ و قلم بردارید و سوالات زیر را پاسخ دهید. خودتان را گول نزنید بهتر است عین واقعیت را بنویسید تا خرید مناسبی داشته باشید.

 • قصد راه اندازی چگونه سایتی را دارید ؟ شخصی ، فروشگاهی ، شرکتی ، خدماتی ؟
 • سایت شما قرار است با چه سیستم مدیریت محتوایی راه اندازی شود ؟ وردپرس ، جوملا ، دروپال یا اختصاصی ؟
 • سایتتان دارای اپلیکیشن های ASP.NET اختصاصی مایکروسافت می باشد ؟
 • آیا به پلاگین های خاصی از PHP نیاز دارید ؟ ionCube , PHPCS , … ؟
 • آیا سایت شما با پیش نیاز های خاصی طراحی و توسعه داده شده است ؟
 • آیا قرار است کاربران زیادی داشته باشید ؟ [ مثلاً سایت آزمون های کشوری مانند سایت sanjesh.org که همه مان واردش شده ایم از پیش مشخص بوده که هزاران کاربر همزمان آنلاین خواهد شد ]

خوب پاسخ سوالات بالا را بر روی کاغذ بنویسید، سپس ادامه مقاله را مطالعه کنید.

برسی سوال اول: مسلماً سایت شخصی به منابع زیادی نیاز ندارد ولی سایت خدماتی و یا فروشگاهی به منابع قدرتمند تری نیاز دارند، چون این سایت ها بازدیدکننده های زیاد خواهند داشت و کاربران زیادی ممکن است همزمان آنلاین شوند. پس اگر سایت فروشگاهی یا خدماتی می خواهید راه اندازی کنید بهتر است از منابع متوسط استفاده کنید. برای اینکه منابع کم نیاورید و هروقت نیاز به ارتقا منابع داشتید راحت این کار را انجام دهید. اگر از همان ابتدا هاست گرانقیمت و قدرتمندی را بخرید در صورتی که درآمد نداشته باشید، ضرر سنگینی خواهید کرد. ولی با داشتن یک استراتژی هوشمندانه می توانید هاستی را خریداری کنید که نیازهای کنونی شما را برآورده سازند و بعدً در صورت نیاز آنرا ارتقا دهید.

برسی سوال دوم: با توجه به سیستم مدیریت محتوایتان می بایست هاست خریداری کنید.

اگر از سیستم های برنامه نویسی شده با PHP مانند وردپرس، جوملا، دروپال و… است می بایست از هاست های لینوکسی استفاده کنید.

اگر از سیستم های برنامه نویسی شده با ASP.NET مایکروسافت مانند CMS های اختصاصی، DotNetNuke و… است می بایست از هاست های ویندوزی استفاده کنید.

برسی سوال سوم: اگر سایتتان دارای اپلیکیشن های اختصاصی ASP.NET مایکروسافت می باشد، می بایست طبق برنامه نویسی انجام شده منابع هاست از جمله RAM , CPU را در نظر بگیرید. اگر خودتان برنامه نویس باشید به راحتی متوجه خواهید شد که اپلیکیشن شما چقدر سنگین است و چه مقدار منابع نیاز دارد. ولی اگر خودتان برنامه نویس نیستید این مورد را با برنامه نویستان به اشتراک بگذارید.

برسی سوال چهارم: بعضی سیستم ها و پلاگین ها نیازمند ورژن خاصی از PHP و گاهی پلاگین های خاصی از PHP هستند. از آنجایی که این پلاگین ها اکثرا غیر رایگان هستند، هاستینگ ها ممکن است برای صرفه جویی در هزینه ها از استفاده از آنها صرف نظر کنند. بنابراین حتماً پیش از نصب سیستم تحقیق کنید که آیا پلاگین های موزد نظرتان نصب شده اند یا خیر. به فرض مثال سیستم مدیریت هاستینگ WHMCS به پلاگین ionCube نیازمند است.

برسی سوال پنجم: گاهی سیستم های برنامه نویسی شده ممکن است برای وب سرور خاصی طراحی شده باشند و یا مخصوص نسخه خاصی از PHP یا .NET باشند. بنابراین باید پیش نیاز های سیستمتان را برسی کنید سپس اقدام به خرید هاست کنید.

برسی سوال ششم: از همان ابتدا مشخص است که قرار است کاربران زیادی داشته باشید یا کاربران کمی. اگر از پیش می دانید قرار است کاربران زیادی داشته باشید، مثلا سایت قلمچی که دانش آموزان زیادی به آن مراجعه می کنند، باید سیستم های قدرتمندی تهیه کنید ولی اگر از 0 شروع کرده اید و به مرور زمان کاربر جذب خواهید کرد بهتر است از سیستم هایی با قدرت پایین تر و هزینه کمتر آغاز کنید و در صورت پیشرفت سیستم های قدرتمند تری تهیه کنید. در واقع می بایست استراتژی داشته باشید و همین طوری هاستی که حجم و قدرت بیشتری دارد را انتخاب نکنید. البته نباید هاستی را نیز تهیه کنید که از پس سایت شما بر نیاید.

جمع بندی مرحله اول: اگر از PHP استفاده می کنید و سایتتان نوپا است از هاست لینوکس با منابع متوسط استفاده کنید.

2.آپتایم یا پایداری هاست ها را برسی کنید

سرور ها نیز همانند کامپیوتر های خانگی دستگاه برقی مصرفی هستند. هر لحظه ممکن است دچار مشکل شوند و سایت شما خاموش یا اصطلاحاً OFFLINE شود. اگر سایتی مانند آمازون را در نظر بگیریم 1 دقیقه آفلاین شدن سایت می تواند میلیون ها دلار خسارت مالی برای این سایت بهمراه داشته باشد پس اهمیت این موضوع را دست کم نگیرید.

آپتایم یا پایداری به معنای میزان در دسترس بودن سایت شما در طی یک سال می باشد و با درصد بیان می شود. هر شرکی یک درصد خاصی دارد؛ البته همه که راست نمی گویند شما هر سایتی را بروید عبارت آپتایم 99.99 درصد را مشاهده خواهید کرد چه ارزان ترین هاست چه باکیفیت ترین آن.

شما باید هاست قدرتمندی را انتخاب کنید. البته بالاتر گفتیم در ابتدای کار هاست متوسطی انتخاب کنیم، منظور ما انتخاب هاست با کیفیت پایین تر نیست بلکه منظورمان انتخاب هاست با منابع کمتر مانند هارد یا CPU است. کیفیت هاست در هر حالتی می بایست بالا باشد. هاستی که خریداری می کنید باید دائماً در دسترس باشد و همواره سایت شما را آنلاین نگه دارد و قطعی های پی در پی نداشته باشد.

استاندارد جهانی آپتایم برای هاست های اشتراکی 99 درصد می باشد یعنی در یک سال آنلاین بودن سایت شما باید 361.35 روز ضمانت شده باشد. آپتایم هیچوقت 100 درصد نمی شود، همانطور که در بالا گفتیم سرور ها دستگاه های برقی هستند در نتیجه مصرفی هستند و ممکن هر لحظه دچار مشکل فنی شوند و تعویض شوند.

جمع بندی مرحله دوم: حتماً پیش از خرید هاست آپتایم سرویس آنرا با استفاده از سایت آپتایمر بات برسی کنید.

3.هاستی تهیه کنید که از Addon Domains پشتیبانی کند

اگر سایت های زیادی دارید، معقول نیست برای هرکدام هاست مخصوص تهیه کنید چون از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست. بهتر است هاست قدرتمندی تهیه کنید و به ادان دامین های آن نیز توجه کنید.

تعداد ادان دامین ها نشان دهنده تعداد دامین هایی است که شما می توانید علاوه بر دامین اصلی بر روی هاست خود میزبانی کنید.

تعداد ادان دامین ها پیش از خرید هاست مشخص در پلان های هاستینگ مشخص شده است.

همیشه سعی کنید هاستی را تهیه کنید که حداقل 4 ادان دامین داشته باشد. چون این ویژگی در آینده بسیار به کارتان خواهد آمد.

جمع بندی مرحله سوم: هاستی خریداری کنید که حداقل از 4 ادان دامین پشتیبانی کند.

4.به قیمت هاست توجه بیشتری داشته باشید

شرکت های هاستینگ با اینکه اکثرا از دیتاسنتر های مشترکی سرور اجاره می کنند و حتی سخت افزار های مشابهی را انتخاب می کنند، دارای قیمت های متنوعی هستند. به قول معروف قیمت هر دکان با دکان کناری متفاوت است.

هاستی اشتراکی که قیمت سالیانه اش از 100.000 تومان کمتر باشد بدرد نمی خورد. در واقع مینیمم مطلق قیمت سالیانه هاست باید 100.000 تومان باشد. ولی هر قیمت کمی به معنای کیفیت پایین هاست نیست. اما چرا؟

شرکت هایی که هاست های سالانه شان را با قیمت کمتر از 100.000 تومان ارائه می کنند احتمالاً موارد ذیل را انجام نمی دهند.

 • بیمه کردن سرور ها برای شرایطی همچون شرایط فورس ماژور
 • پرداخت مالیات و عوارض
 • پشتیبانی شیفت شب
 • ارسال پیامک و ایمیل جهت اطلاع رسانی
 • استفاده از سرور های قدرتمند

جمع بندی مرحله چهارم: از منطق خود استفاده کنید و گول شرکت های بزرگ را نخورید هر قیمت بالایی الزاما به معنای کیفیت بالا نیست.

5.انتخاب شرکت هایی که گارانتی بازگشت 7 روزه وجه دارند

هر چند عودت وجه با شرایط خاص کمی دشوار است ولی باز هم بهتر از هیچ است. خود من تا کنون 5 بار از عودت وجه البته باذکر دلیل منطقی استفاده کرده ام و شرکت های محترم نیز هزینه را تمام و کمال به من بازگردانده اند.

گارانتی بی قید و شرط در ایران وجود ندارد. حتی اگر سایتی از این عبارت استفاده کرده باشد، حتماً از شما ایراداتی خواهد گرفت و از شما ارائه دلایلی را می خواهد. ولی گارانتی 7 روزه وجه واقعی است و تجربه ثابت کرده است اگر واقعاً مشکلی داشته باشید هزینه بازگشت داده می شود؛ ولی اگر بگویید که از خرید پشیمان شده اید واقعاً این دلیل موجهی نیست چون شما فرصت تحقیق کافی را داشته اید.

جمع بندی مرحله پنجم: حتما از شرکت دارای گارانتی هاست خریداری کنید.

6.قبل از خرید هاست از نوع کنترل پنل مطمئن شوید

اگر تازه کار هستید و می خواهید برای اولین بار وبسایتتان را راه اندازی کنید حتماً از کنترل پنل های محبوب و گرافیکی مانند Cpanel , Directadmin استفاده کنید. کار با هر دو کنترل پنل بسیار راحت است ولی Cpanel خدمات وسیع تری را به صاحب هاست ارائه می دهد.

هزینه هاست های ارائه شده با سی پنل مقداری از هاست های ارائه شده با دایرکت ادمین بیشتر است، آن هم بدلیل لایسنس بسیار گرانتر سی پنل است که شرکت های هاستینگ می بایست تهیه کنند.

سی پنل بسیار حرفه ای تر از دایرکت ادمین است و رابط گرافیکی جذاب تری نیز دارد و پشتیبانی وسیعی نیز دارد.

جمع بندی مرحله ششم: اگر مبتدی هستید و به جزئیات زیادی نیاز ندارید دایرکت ادمین را پیشنهاد می کنیم.

7.قوانین مسدود شدن سرویس در شرکت هاستینگ را برسی کنید

پیش از خرید سرویس برسی کنید که شرکت ارائه دهنده هاست چه محدودیت هایی برای سرویس هایش در نظر گرفته است. گاهی اوقات شرکت هاستینگ ممکن است سایت شما را بنابه دلایل مالی، امنیتی و یا مصرف زیاد منابع بدون اطلاع قبلی مسدود کنند.

در این حالت سایت شما کاملا از دسترس خارج می شود و حتی نمی توانید به فایل های داخل سرورتان دسترسی داشته باشید.

برسی محدودیت های شرکت هاستینگ باعث می شود که شما بفهمید شرکت هاستینگ انتخابی شما چقدر بخشنده و منطقی است.

در واقع می فهمید که کیفیت سرویس ها برای شرکت چقدر اهمیت دارد، شرکت ها نباید نسبت به سرویس هایشان بسیار سخت گیر و یا بی تفاوت باشند.

شرکت هاستینگی را انتخاب کنید که شفاف عمل کند. شرکت هاستینگ می بایست قوانین را کاملاً شفاف بیان کند تا کاربر بعدها دچار مشکل نشوند.

جمع بندی مرحله هفتم: شرکت های هاستینگ با قوانین شفاف و مشخص را انتخاب کنید.

8.به دوره های ارائه خدمات شرکت های هاستینگ توجه کنید

شرکت های هاستینگی که دوره ارائه خدماتشان صرفاً طولانی مدت است باید بدانید که کلکی وجود دارد. چون معمولاً افراد برای تست سرویس ابتدا یک ماه سرویس را خریداری می کنند و بعد از اطمینان از کیفیت، آنرا برای دوره های طولانی تر خریداری می کنند.

شما باید از شرکت هایی هاست تهیه کنید که حاضر باشند سرویس هایشان را در دوره های یک ماهه ، سه ماهه و شش ماهه نیز به شما ارائه دهند.

این نکته را باید بدانید که شرکتی که به شما ماهانه خدمت ارائه می دهند، طوری شما را پشتیبانی می کند که در ماه های آینده نیز تمدید را انجام دهید.

جمع بندی مرحله هشتم: از شرکت هایی هاست تهیه کنید که دوره های ارائه خدمات کوتاهی دارند.

9.به دوره های بکاپ گیری منظم شرکت هاستینگ توجه کنید

پیش از خرید هاست از شرکت ارائه دهنده خدمات بپرسید که آیا بکاپ گیری منظم در دوره های مشخص انجام می شود. گاهی اوقات ممکن با وارد کردن یک خط کد اشتباه یا نصب افزونه ای مخرب و ناسازگار کل سایتتان آسیب و از دسترس خارج شود. در این مواقع لازم است شرکت های هاستینگ از سایت شما بکاپ داشته باشند تا به راحتی سایتتان بازگردانده شود.

بهتر است پیش از خرید هاست سوالات زیر را در رابطه با بکاپ گیری سرویس از شرکت هاستینگ مربوطه بپرسید.

 • آیا سیستم پشتیبانی شما از فول بکاپ پشتیبانی می کند؟
 • آیا می توان از کنترل پنل هاست از سایت بکاپ گرفت ؟
 • آیا خودم می توانم بکاپ را از طریق پنل هاستم بازگردانی کنم ؟
 • آیا از بکاپ ها در سرور دیگری نگهداری می کنید یا همان سرور خودمان ؟
 • بکاپ های قدیمی از طریق پنل قابل بازگردانی هستند ؟
 • دوره های بکاپ گیری شما چگونه اند ؟

جمع بندی مرحله نهم: از شرکت هایی هاست تهیه کنید که دوره های بکاپ گیری منظمی دارند و بکاپ را در سرور دیگری نیز ذخیره می کنند.

10.به پشتیبانی 24 ساعته شرکت هاستینگ توجه کنید

هرچند پشتیبانی 24 ساعته واقعی وجود ندارد و پاسخگویی سوالات در ساعات کاری انجام می شود، ولی شما می بایست به تایم های پشتیبانی فنی توجه ویژه ای داشته باشید.

سرعت پشتیبانی شرکت های هاستینگ مهم ترین عامل تفاوت آنها است پس پیش از خرید سرویس شرکت هاستینگ را امتحان کنید و تیکت هایی را برای آنها ارسال کنید و میانگین پاسخگویی را اندازه بگیرید.

رویه های پشتیبانی و ساعات پاسخگویی شرکت هاستینگ را برسی کنید. صرفاً به پاسخگویی در ساعات کاری راضی نشوید، در ساعات غیرکاری نیز تیکت ارسال کنید و پشتیبانی را تست کنید.

جمع بندی مرحله دهم: حتماً پیش از خرید سرویس کیفیت پشتیبانی شرکت را برسی کنید.

11.سعی کنید با مشتریان آن شرکت ارتباط برقرار کنید

می توانید آدرس چند وبسایت برتر راه اندازی شده بر روی سرور های آن شرکت را از میزبانی دریافت کنید و با مدیران آن وبسایت ها تماس بگیرید و تحقیق کنید.

در این مرحله سعی کنید از کیفیت واقعی سرویسی که قرار است خریداری کنید مطلع شوید. اگر شرکت هاستینگ تواسته باشد رضایت مشتری های برترش را جلب کند، پس حتمآً می تواند رضایت شما را نیز جلب کند.

جمع بندی مرحله یازدهم: همیشه شرکت های هاستینگ راست نمی گویند از مشتری های واقعی اطلاعات کسب کنید.

خوب تا اینجا یاد گرفتید که یک هاستینگ خوب چه ویژگی هایی دارند در مقاله دیگر هاستینگ های برتر کشور را معرفی می کنیم.

باتشکر. موفق باشید

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *