چگونه سرعت بارگذاری سایت را افزایش دهیم

چگونه سرعت بارگذاری وبسایتمان را افزایش دهیم


هنگامی که در اینترنت هستید، هیچ چیزی آزاد دهنده تر از وبسایتی که سرعت بارگذاری آن کم است نیست. علاوه بر این سرعت کم سایت تاثیر بدی برای سایت از طرف گوگل دارد. شاید یک ثانیه برای انسان های چیزی نباشد ولی برای گوگل بسیار بسیار زیاد است ، سرعت سایت برای گوگل اولویت بسیار بالایی دارد. در آینده مطالب فراوانی در رابطه با سئو قرار خواهیم داد.

افزایش سرعت سایت کاشف وب

در این مقاله قصد داریم که مطالبی از قبیل، سرعت بارگذاری سایت ، اندازه گیری سرعت بارگذاری سایت و اهمیت سرعت بارگذاری سایت را برای شما کاربران عزیز توضیح دهیم.

همچنین می خواهیم که عواملی را که باعث کاهش سرعت سایت می شوند و نحوه ی بهبود آن را برای شما توضیح دهیم.

محتویات این مقاله

 1. همه اطلاعاتی که در رابطه با سرعت بارگذاری سایت باید بدانید
 2. چگونه می توانیم سرعت سایت را اندازه گیری کنیم
 3. چه چیزهایی روی سرعت لود سایت تاثیر دارند
 4. روش های بهینه سازی سرعت بارگذاری سایت

همه اطلاعاتی که در رابطه با سرعت بارگذاری سایت باید بدانید


افزایش سرعت سایت کاشف وب

چرا سرعت بارگذاری سایت مهم است؟

دلایل زیادی وجود دارد که ثابت می کنند سرعت بارگذاری سایت مهم است:

1.تجربه کاربری مثبت: با توجه به یک تحقیق، بیش از 50 درصد کاربران اینترنت انتظار دارند که سرعت بارگذاری سایتی که وارد آن می شوند کمتر از 2 ثانیه باشد. اگر سرعت سایت شما بیشتر از 3 ثانیه باشد 40 درصد کاربران شما از دست می روند. البته نگه داشتن سرعت یک صفحه داینامیک با این سرعت کار بسیار سختی است. سرعت زیاد سایت باعث افزایش نرخ تبدیل و کاهش نرخ بازگشت می شود که به زودی مطالبی در رابطه با هردو مورد قرار خواهیم داد. 80 درصد کاربران اینترنت بار دوم وارد سایتی که سرعت بارگذاری آن کم است نمی شوند.

2.فاکتور های رتبه سئو: برای گوگل و دیگر موتور های جستجوگر، سرعت سایت و تجربه کاربری، فاکتور مهمی برای رتبه سئو است. در واقع یکی از فاکتور های رتبه بندی گوگل سرعت بارگذاری سایت است. هر چقدر سرعت سایت شما بیشتر باشد، شانس بیشتری برای بالابردن رتبه و رنکینگ سایتتان دارید.

3.بهینه سازی نرخ تبدیل: یک ثانیه تاخیر در سرعت بارگذاری سایت می تواند 70 درصد تاثیر منفی در نرخ تبدیل داشته باشد، به همین دلیل است که در ابتدای مقاله گفتیم، یک ثانیه برای گوگل خیلی زیاد است. نکته جالبی که وجود دارد این است که سرعت سایت تاثیر بسیار زیادی در فروش وبسایت های فروشگاهی دارد؛ به فرض مثال سایتی مثل دیجی کالا، اگر یک ثانیه تاخیر داشته باشد، ممکن است میلیون ها تومان در یک روز ضرر کند، حالا اگر سالانه حساب کنیم، این ضرر بسیار چشمگیر است و قابل چشم پوشی نیست. پس این مورد اهمیت زیادی دارد.

4.خزِش ربات موتور های جستجو: هرچه سرعت سایتی کمتر باشد، با سرعت کمتری مورد خزیدن موتور های جستجو قرار می گیرد. در واقع سرعت زیاد سایت باعث می شود که سایت و مطالب سایت شما با سرعت بیشتر و به صورت مناسب تری مورد ایندکس موتور های جستجو قرار بگیرند.

چگونه می توانیم سرعت سایت را اندازه گیری کنیم


افزایش سرعت بارگذاری سایت کاشف وب

اندازه گیری سرعت سایت مقوله ای مفصل است که در مقاله ای دیگر به طور مفصل مورد برسی قرار می دهیم. در واقع سرعت بارگذاری سایت ثانیه هایی از فراخوان شدن سایت تا نمایش کامل آن در مرورگر می باشد. اندازه گیری سرعت سایت بر 4 پایه استوار است :

 • ( Time To First Byte یا TTFB ): به زمان بین فراخوانده شدن سایت و بارگذاری اولین بیت ها در وب سرور TTFB می گویند.
 • ( First Contentful Paint یا FCP ): به زمانی که اولین المان ها و عناصر سایت در صفحه مرورگر نمایش داده می شوند FCP می گویند.
 • ( First Meaningful Pain یا FMP ): به زمانی که کاربر تصور می کند وبسایت بارگیری شده است FMP می گویند.
 • ( Time To Interactive یا TTI ): زمانی که وبسایت کاملا رندر و بارگیری شده است و آماده ی استفاده توسط کاربر است را TTI می گویند.

نیازی به آشنایی با نام های فوق نیست صرفاً کافی است بدانید سرعت سایت ها صرفاً صفحه ای که در مانیتور می بینید نیست بلکه در پشت صحنه اتفاقات پیچیده ای در حال رخ دادن است.

ابزار های مورد استفاده برای اندازه گیری سرعت بارگذاری سایت

ابزار PageSpeed Insights گوگل: این ابزار اخیراً توسط گوگل بروزرسانی شده است و بسیار ارتقا یافته است، این ابزار می تواند شاخص خوبی برای اندازه گیری سرعت بارگذاری سایت باشد. این ابزار بصورت افزونه برای گوگل کروم نیز موجود است که می توانید از این آدرس دانلود کنید. در این ابزار ابتدا شما می بایست نام دامین مورد نظرتان را وارد می کنید، سپس ابزار نمره ای بین 0 تا 100 به سرعت وبسایت شما می دهد. همچنین این ابزار به شما پیشنهادهایی برای بهتر شدن سایتتان می دهد.

ابزار PageSpeed Insights کاشف وب

ابزار Google Analytics: به جرئت می توان گفت بهترین و کامل ترین ابزار ارائه آمار های مختلف از وبسایت است. یکی از ابزار های زیر شاخه آن تست سرعت بارگذاری سایت است. با استفاده از این ابزار می توانید آمار دقیقی از وبسایت خود بدست آورید و ایرادات آنرا رفع کنید.

گوگل آنالیتیکس کاشف وب

ابزار Google Search Console: یکی از ابزار های زیر شاخه این سیستم قدرتمند، به شما این امکان را می دهد که ببینید که ربات های گوگل چقدر زمان صرف دانلود کردن صفحات سایت شما می کنند، این ابزار موثر را می توانید در این لینک مشاهده کنید و پس از ورود وارد منوی Crawling شوید و از این ابزار استفاده کنید.

ابزار گوگل سرچ کنسول کاشف وب

ابزار Gtmetrix: این ابزار به صورت تخصصی برای اندازه گیری سرعت بارگذاری سایت طراحی شده است. ابزار بسیار قدرتمندی است و پیشنهاد می شود که از این ابزار نهایت استفاده را ببرید. این ابزار تمامی مشکلات را برای شما به صورت گزارشی مفصل در می آورد و شما می توانید به صورت یک چک لیست مشکلات را رفع کردن و دوباره سرعت بارگذاری سایت تان را اندازه گیری کنید. برای استفاده از این ابزار قدرتمند می توانید وارد این لینک شوید.

چه چیزهایی روی سرعت بارگذاری سایت اثر دارند

عموما یک وبسایت برای رضایت از تجربه ی کاربری باید زیر 2 ثانیه لود شود ولی آیا واقعا این امکان دارد؟ جالب است بدانید خود وبسایت گوگل هم بیشتر از 2 ثانیه لود شدنش طول میکشد.

افزایش سرعت سایت کاشف وب

سرعت لود سایت تحت تاثیر عوامل متعددی است:

 • فاکتور هایی که شما توانایی تغییر آنها را ندارید

  • پهنای باند: سرعت لود سایت شما تحت تاثیر پهنای باند اینترنت است. مسلماً بین اینترنت 3G و 5G تفاوت بسیار زیادی وجود دارد. و این دو کاربر تجربه ی متفاوتی از وبسایت شما خواهند داشت.
  • کش مرورگر: اگر کاربری از مرورگری استفاده کند که کش بسیار کمی را ذخیره می کند یا اصلاً ذخیره نمی کند؛ سرعت کمی را از سایت شما تجربه خواهد کرد. در مقالات آینده حافظه کش مرورگر را برسی خواهیم کرد.
  • سیستم مورد استفاده کاربر: آیا سرعت گوشی موبایل Galaxy S9 بیشتر است یا Galaxy S Advanced. هر چقدر سرعت سیستم مورد استفاده کاربر بیشتر باشد، تجربه ی بهتری از سایت شما خواهد داشت.
 • فاکتور هایی که شما توانایی تغییر آنها را دارید

  • سایز فایل ها: سایز فایل ها، بخصوص تصاویر استفاده شده در یک صفحه، تاثر بسزایی بر روی سرعت لود شدن سایت دارد. ولی به جز تصاویر لود شدن فایل های HTML , CSS , JS بر روی سرعت سایت تاثیر می گذارند.
  • قدرت سرور: قدرت سروری که خریداری می کنید، تاثیر زیادی بر روی سرعت بارگذاری سایت دارد. در واقع هرچه سخت افزار سایتتان قوی تر باشد، سرعت سایت تان بیشتر خواهد بود. قدرت سرور را عواملی مانند CPU , Memory , Hard Type , … تعیین می کنند.

روش های بهینه سازی سرعت بارگذاری سایت

 

سرعت اتصال به سایتتان را افزایش دهید

زمانی که شخصی آدرس سایت شما را در مرورگر جستجو می کند، درخواست برای وب سرور ارسال می شود و پس از طی یک سری فعل و انفعالات وبسایت برای شما نمایش داده می شود. به فاصله بین جستجوی شما تا نمایش وبسایت فرایند اتصال گفته می شود.

DNS های سریع برای دامنه تان ست کنید: یک سری سایت ها خدمات DNS را به شما ارائه می دهند که باعث افزایش سرعت سایت شما می شود. در واقع به DNS سرور های متصل می شوید که باعث پیدا شدن IP وبسایت شما با سرعت بیشتری می شوند.

از CDN ها استفاده کنید: اگر کسب و کار شما به صورت جهانی می باشد و می بایست در همه جای دنیا سرعت وبسایت شما بالا باشد؛ می بایست از CDN ها استفاده کنید. از آنجا که مبحث CDN ها خود مبحثی گسترده است در مقاله ای جداگانه به صورت مفصل به آن خواهیم پرداخت. CDN مخفف Content Delivery Network می باشد که به شما این امکان را می دهد، که وبسایتتان در شبکه جهانی کش شود. ولی این به چه معناست؟ در واقع اگر سرور سایت شما در ایران باشد؛ برای کسی که در آلمان است نیز به همان سرعتی که شما می بینید دیده می شود. ولی هزینه های آن برای وبسایت های بزرگ بسیار زیاد است، اما اکثر آنها پلان هایی رایگان قرار داده اند. معروف ترین آنها عبارتند از:

از پروتکل HTTPS استفاده کنید: برای مدت زیادی وبمستران معتقد بودند که SSL سرعت وبسایت را کاهش می دهد. حتی هنوز هم می توانید در انجمن های گفت و گو افرادی را ببینید که بدون هیچ علمی نظرات کارشناسی می دهند. اما چرا چنین فکر می کنند؟ توجیه آن ها اینگونه است که می گویند برای اینکه اطلاعات عادی رمزگذاری شوند مدت زمان بیشتری لازم است. منطقی است ولی در حال حاضر اینگونه نیست.

در حال حاضر بسیاری از موارد افزایش سرعت وبسایت و امنیت آن صرفاً با وجود SSL انجام می گیرند. SSL ها برای یک وبسایت امنیت، سرعت استاندارد، افزایش سئو و بهبود تجربه ی کاربری را به ارمغان می آورند. سال ها پیش صرفاً سازمان ها یا شرکت های بسیار بزرگ توانایی خرید SSL را داشتند. همه شیفته ی آن نوار سبز رنگ آدرس بار مرورگر بودند، اما امروزه با وجود SSL رایگان Let’s Encrypt سایتی را نمی بینید که SSl نداشته باشد.

وب سرورتان را برای افزایش سرعت بهینه سازی کنید

تنگنا های زیربنایی وب سرورتان تشخیص دهید

هنگامی که ارتباطی با وب سرور بنا نهاده می شود، وب سرور درخواست های زیادی را می بایست انجام دهد. به فرض مثال بارگیری اسکریپت ها و اطلاعات دیتابیس و… . اما گاهی اوقات این فرایند با خطاهایی مواجه می شود؛ که عمده ترین دلیل این خطاها استفاده فراتر از توان وب سرور است.به فرض مثال یک وبسرور ممکن است برای 100 درخواست همزمان برنامه ریزی شده باشد و در صورتی که 101 درخواست همزمان برای آن ارسال شود ارور می دهد. پس پیش از انتخاب هاست یا سرور باید به این موارد دقت نمود.

در یک مقاله جداگانه وب سرور های معروف و توانایی هر یک از آنها را مورد برسی قرار می دهیم.

از پلاگین های کش استفاده کنید

پلاگین های کش به شما این امکان را می دهند که المان های استاتیک ( مواردی که در سایت شما ثابت هستند، به فرض مثال لوگو و منو ها و … ) را در مرورگر کاربر ذخیره کنید. تا دیگر نیازی به بارگیری مجدد آنها نباشد و صرفاً المان های داینامیک ( مورادی که تغییر می کنند، مثلا پست ها ) شما بارگیری شوند.

امیدواریم این مقاله به کار شما آمده باشد. موفق و پیروز باشید.

 

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *